Jdi na obsah Jdi na menu
 


PYTLÁCTVÍ 2

24. 1. 2010

 

Vězení?

 

Obrazek

 

Jen když vyloví celý rybník

Potvrzuje to ostatně i mluvčí celorepublikové kriminálky Pavla Kopecká. Podle ní je už teď jasné, že většina případů, které se ještě letos kvalifikují jako trestný čin, spadne mezi přestupky. 

„Třeba u rybářů bez povolení to bude v podstatě sto procent, protože pro překročení pětitisícového limitu škody by musel pytlák vylovit takřka celý rybník,“

vysvětlila Kopecká.

„Dosud tu fungovala alespoň určitá obava z možného trestu.

Nyní nebudou pytláci brát např. rybářskou stráž tak vážně, protože tato obava zmizí,“Obrazek

poukázal na negativní dopad zákona právník Českého rybářského svazu David Zdvořáček. Novou legislativu ostře kritizuje také pověřený prezident Asociace profesionálních myslivců Pavel Kříž:

„Je to právní úprava, která může nastartovat zcela zásadní zhoršení bezpečnostní situace v přírodě a prostředí venkova a s tím spojené zvýšení aktivity pachatelů nebezpečné nelegální činnosti.“

Mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček v neděli uvedl, že resort změny neinicioval. „Není naše chyba, že připomínky, které jsme k návrhu dávali, nebyly akceptovány,“ konstatoval Vorlíček. Podle Kopecké policii v této souvislosti zřejmě vzrostou náklady na znalecké posudky, které se budou muset ke všem případům zpracovávat. Jak upozornil Kostečka, v oceňování zvěře proti sobě totiž stojí cena zvěřiny a skutečná biologická hodnota daného kusu. „Ta je samozřejmě značně vyšší. Bude záležet na znalcích, jak konkrétní zvíře ocení,“ řekl Kostečka. Podle Kříže by mělo ministerstvo zemědělství urychleně připravit novou metodiku oceňování, která by brala v úvahu i fakt, že zákon zvěř definuje jako přírodní bohatství. V další etapě by měl resort podle něj prosadit, aby černý lov byl vždy trestným činem bez ohledu na hodnotu zvířete.

 

Pytlákům se ulevilo, do výše pěti tisíc škody jsou beztrestní.

Ceník neexistuje

Pytlák lovil ryby zvlášť brutálním způsobem

Ryby zabavené pytlákovi v Libé

Autor: Foto: Policie České republiky Obrazek

Zvlášť nehumánním způsobem lovil ryby v Libé muž z Chebu. K cizímu rybníku si přinesl zakázanou pomůcku – trojhák.

Chebští policisté pytláka už chytili a teď mu hrozí až pět let za mřížemi.

„Chebští policisté předali usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin pytláctví pětatřicetiletému muži z Chebu,“ sdělila mluvčí chebských policistů Martina Hrušková. Muži zákona pytláka chytili díky svědkovi.

„Muž lovil ryby u rybníka v obci Libá na rybářský teleskopický prut, na jehož konci měl umístěný trojhák zatěžkaný třemi kusy matic, čímž ryby lovil zavrženíhodným způsobem,“ uvedla mluvčí. I přes to, že je škoda 1 087 korun, muži hrozí trest až pět odnětí svobody.

„Rybářský prut a devět kusů ulovených kaprů muž dobrovolně vydal.“

Rybáři jsou často proti pytlákům bezmocní.

„Snažíme se o důkladné a pravidelné kontroly,“ řekl Roman Seifert, člen Rybářské stráže Českého rybářského svazu. „Způsoby, jak loví pytláci, jsou někdy až děsivé a velice nehumánní.“ A to případ právě i trojháku. „Nejhorší na této metodě lovení je, že trojhák poraní i ryby, které se nevyloví a ty pak uhynou v rybníce,“ vysvětloval a dodal, že je náčiní zakázané a v běžném rybářském obchod se koupit nedá. „Pytláci si musejí tuto zbraň vyrábět po domácku.“ I přes to rybáři snaží počet pytláků snižovat. „U svého rybníka mám hlídače, který ho chodí několikrát denně kontrolovat,“ řekl rybář Stanislav Šedý. Sám bydlí od svého chovného rybníka čtyři kilometry, a přesto ho každý den jezdí sledovat. „Letos bychom chtěli vytvořit vzájemnou, harmonickou spolupráci s pracovníky Chráněné krajinné oblasti. Přáli bychom si, abychom mohli nainstalovat bezpečnostní opatření v podobně elektronických alarmů a infračerveného zabezpečení.“ To by majitelům rybníků ušetřilo práci a starosti. Případ Chebana, který v Libé lovil ryby trojhákem, je již letoní druhý, který museli chebští policisté řešit.Obrazek Ten první se stal v dubnu v chatové oblasti na Švédském vrchu. Na vlasec chytal ryby dvaasedmdesátiletý muž, který byl už za pytláctví jednou odsouzen. I přes to se vydal na lov opět bez patřičného povolení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář